Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Atliekami tyrimai

KMP  >  Paslaugos   >  Laboratoriniai tyrimai  >  Atliekami tyrimai
STRESO POVEIKIO ĮVERTINIMO TYRIMAS

Kauno miesto poliklinikos Laboratorija (Pramonės pr. 31), pirmoji Lietuvoje pradėjo atlikti kiekybinį biologinių streso žymenų tyrimą, kuris leidžia saugiai ir efektyviai įvertinti streso veiksnių poveikį organizmui, nepriklausomai nuo jį sukėlusių priežasčių.

Kas tai yra?

Šiuolaikinėje visuomenėje, kurioje reikalaujama našumo, konkurencingumo bei tobulumo, stresas tampa neišvengiamu reiškiniu. Streso metu žmogaus organizme vyksta žaibiški pokyčiai, kad apsaugotų gyvybines funkcijas nuo žalojančių veiksnių bei po to jas atkurtų esant įprastoms normalioms sąlygoms.

Ilgalaikis (lėtinis) stresas:

  • sekina organizmo gynybines jėgas,
  • veikia psichinių bei fizinių ligų, tokių kaip depresija, nerimo sutrikimai, lėtinis skausmas, širdies bei galvos kraujagyslių sistemų ligos: krūtinės angina, miokardo infarktas, insultas; astma, reumatoidinis artritas bei tam tikri piktybiniai augliai – vystymąsi, progresavimą ar paūmėjimą.

Psichologinis ir fizinis stresas:

  • siejamas su didesne nutukimo, endokrininių ligų bei hipertenzijos rizika, reprodukcinės sistemos sutrikimais bei labai svarbių biologiškai aktyvių aminų sekų telomerų, kurios atsakingos už ląstelių atsinaujinimą, trumpėjimu.

Taip pat stresas gali veikti sveikatai žalingų įpročių, tokių kaip nepakankamas miegas, nepilnavertis maitinimasis, alkoholio ir kitų medžiagų vartojimas, vystymąsi.

Kadangi stresas yra daugialypis reiškinys, jis reikalauja kompleksinio išsamaus ištyrimo. Šio tyrimo metu, iš paciento seilių mėginio ištiriami 3 parametrai, pagalba įvertinamas streso lygis, trukmė bei poveikis imuninei sistemai:

  • Kortizolis. Jis leidžia įvertinti hipotalamo-hipofizės-antinksčių grandinės aktyvumą. Jis  yra svarbiausias streso hormonas po katecholominų (adrenalino ir noradrenalino). Psichologinio bei fizinio streso metu jo išskiriama daugiau nei įprastai.
  • Imunoglobulinas A (sIgA) – žymuo, naudojamas nustatant imuniteto būklę bei ilgalaikio streso poveikį. Simpatinės bei parasimpatinės nervų sistemos stimuliacija lemia padidėjusią seilėse esančio IgA sekreciją. Tačiau nuolatinė stimuliacija (lėtinis fizinis bei protinis stresas) veda prie sIgA koncentracijos sumažėjimo. sIgA koncentracijos lygis yra indikatorius streso sukeltam burnos srities skausmui, psichologiniam/fiziniam stresui, imlumui infekcijoms, žarnyno gleivinės imuninio barjero pažeidimui (celiakija), autoimuninei ligai (Sjogren’o sindromui) įvertinti bei sprendimo dėl medikamentinio gydymo priėmimui.
  • Seilių alfa-amilazė (sAA) – rodiklis, leidžiantis įvertinti vegetacinės nervų sistemos būklę. Dėl to sAA, kaip indikatorius, tapo labai populiarus. Psichosocialinis stresas padidina sAA išsiskyrimą su seilėmis, nes seilių liaukų aktyvumą lemia jose išsidėstę simpatinės bei parasimpatinės sistemų nervų atšakos. Dėl dirgiklių sukeliamų nervinių impulsų šios atšakos aktyvuojamos. Jos išskiria neuromediatorius, kurie skatina seilių, o kartu su jomis ir kitų medžiagų sekreciją. sAA koncentracijos nustatymas seilėse suteikia galimybę įvertinti paciento organizmo atsaką į patiriamus pokyčius. Šis atsakas priklausomo nuo protinės įtampos bei psichologinio streso, ypač, nuo jų abiejų intensyvumo bei pastovumo. Taip pat tai yra būdas įvertinti psichologinės bei medikamentinės terapijos efektyvumą, gydant stresą.

 Kokie veiksniai gali paveikti tyrimo rezultatus?

  • Rūkymas – mažina alfa amilazės kiekį seilėse, todėl bent valandą prieš surenkat mėginį – nerūkyti.
  • Vaistai – raminamieji vaistai mažina kortizolio kiekį seilėse. Tuo tarpu propanolis ir beta-blokatoriai didina.
  • Alkoholis – iki seilių surinkimo tyrimui 24 valandas nevartoti alkoholio.
  • Didelis fizinis krūvis didina kortizolio ir alfa-amilazės koncentraciją. Todėl dieną prieš mėginio surinkimą reikia vengti sunkaus fizinio krūvio.

Kaip atliekamas tyrimas?

  • Norint tikslių rezultatų, mėginį rekomenduojame surinkti 7.15 – 12.00 val.  atvykus į Laboratoriją (Pramonės pr. 31) arba į poliklinikos padalinių laboratorines patalpas.
  • Į švarų specialų plastikinį vienkartinį indelį (konteinerį) surinkti apie 2 ml seilių.
  • Tyrimo rezultatai –5-7 dienų bėgyje (rekomenduojama pasiteirauti tel.: (8 37) 210 016; 403 669.
  • Pageidaujant, tyrimo rezultatų interpretaciją suteiks laboratorinės medicinos gydytojas.

Informacija teikiama:

Kauno miesto poliklinikos Laboratorijoje (Pramonės pr. 31, VII a.)

Tel. (8 37) 210 016; 403 669

AUTOANTIKŪNŲ (ANA) TYRIMAS

Kai jaučiate, kad Jūsų organizmas yra nusistatęs prieš Jus ar, kai kenčiate, o gydytojai negali nustatyti diagnozės – pradėkite nuo branduolio antigenų antikūnų (ANA) nustatymo!

Autoimuninės ligos. Kas tai yra?

Sveikų žmonių imuninė sistema apsaugo nuo infekcijų gamindama antikūnus – specialius baltymus, kurie sugeba atpažinti virusus arba bakterijas ir juos sunaikinti. Imuninės sistemos dėka galime savarankiškai įveikti sunkias infekcijas. Tačiau kartais mūsų imuninė sistema „klysta“ ir pradeda kovoti prieš nuosavą organizmą. Tada gamina milžinišką antikūnų, vadinamų AUTOANTIKŪNAIS, kiekį, kurie atakuoja nuosavus organus ir audinius. Tokie imuninės sistemos funkcijos sutrikimai sukelia autoimuninę ligą.

Ką reiškia sutrumpinimas „ANA“?

ANA (angl. Anti-Nucler Antibodies, liet. antinukleariniai antikūnai) – tai didelė grupė autoantikūnų nukreiptų prieš nuosavo organizmo ląstelių įvairias branduolio struktūras. Žymus ANA titro padidėjimas randamas žmonėms, sergantiems įvairiomis autoimuninėmis ligomis, o sveikų žmonių organizme jų iš viso nėra arba būna labai mažai. Žinoma, kad kai kurios ligos susijusios su tam tikrais ANAtipais, todėl jų aptikimas padeda gydytojams nustatyti diagnozę. Laboratorinių tyrimų metodais galima nustatyti ne tik ANA kiekį,bet ir ANA tipą, t.y. galima nustatyti, kokia nuosavo organizmo ląstelės dalis yra autoantikūnų taikinys.

Ką ANA sukelia žmogaus organizme?

ANA vienu metu gali atakuoti kelis organus, sukeldami lėtinę ligą. ANA aptinkami sergant šiomis ligomis:

  • Sistemine raudonąja vilklige
  • Sistemine sklerodermija
  • Polimiozitu ir dermatomiozitu
  • Mišriąja jungiamojo audinio liga
  • „Sausuoju“ sindromu
  • Antifosfolipidiniu sindromu
  • Vaskulitais

Simptomai:

  • Bendrieji uždegiminiai proceso simptomai (karščiavimas, bloga savijauta, silpnumas, kūno masės sumažėjimas, blogas kraujo tyrimas)
  • Kraujo ir kraujotakos sistema (fizinio krūvio toleravimo sumažėjimas, širdies uždegimas, krešuliai)
  • Lytinė sistema (nevaisingumas, persileidimai)
  • Virškinimo sistema (kepenų uždegimas, virškinimo sutrikimai, pilvo skausmai, rijimo sutrikimai)
  • Nervų sistema (migreniniai galvos skausmai, galūnių tirpimas, jutimo sutrikimai, traukuliai, psichikos sutrikimai, depresija)
  • Šlapimo sistema (galūnių tinimas, glomerulonefritas, inkstų nepakankamumas)
  • Oda ir gleivinės (eriteminis veido bėrimas ir kiti bėrimai, kerpligė, opos ir opelės (aftos), jautrumas saulės spinduliams, burnos ir akių džiuvimas)
  • Judėjimo aparato sistema (raumenų ir sąnarių uždegimas, raumenų jėgos sumažėjimas, lėtiniai raumenų skausmai)

Kaip galima diagnozuoti autoimuninę ligą?

Diagnozuojant imuninės sistemos ligas labai svarbu nustatyti aotoantikūnus ANA. Rekomenduojama ANA antikūnus nustatyti dviem etapais, naudojant įvairius laboratorinius metodus. Iš pradžių tiriama, ar žmogaus kraujyje yra ANA autoantikūnų. Jų aptikus, antrajame etape tiksliai nustatoma ANA tipas.

Tyrimai atliekami:

Kauno miesto poliklinikos Laboratorija

Pramonės pr. 31, Kaunas

Informacija tel. (8 37) 210 016

Kasa tel. (8 37) 403 950

[email protected]

GRIPO VIRUSŲ A IR B NUSTATYMAS

Gripas ar ne? Tiksli diagnozė su gripo analizatoriumi per 10 minučių!

Pasitikrinti dėl gripo ir atlikti jo testą galite visuose Kauno miesto poliklinikos padaliniuose. Nebūtina būti prisirašiusiems prie Kauno miesto poliklinikos, tyrimas atliekamas visiems to pageidaujantiems. Nereikia jokio siuntimo, pakanka kreiptis į registratūrą. Atsakymas pateikiamas pacientui, po sekreto paėmimo praėjus 10 min. Sužinojęs, kad sergate gripu, galite kreiptis į savo šeimos gydytoją, prie kurio esate prisirašęs. Gripo viruso neradus galima gydytis pačiam. Tyrimui atlikti nereikia būti sloguojančiam, nes sekreto žmogaus nosyje yra visuomet. Iš nosiaryklės specialiu minkšto plastiko tamponu paimama lašelis sekreto. Sekretas dedamas į specialų skystį – reagentą, tada mišinys lašinamas į specialią tam skirtą kasetės duobutę, kasetė dedama į analizatorių.

TYMŲ VIRUSO ANTIKŪNŲ IgG, IgM NUSTATYMAS

Jeigu norite sužinoti, ar turite imunitetą tymams:

  • Kauno miesto poliklinikoje kraujo tyrimai dėl tymų antikūnų atliekami visiemsto pageidaujantiems (prisirašiusiems ir neprisirašiusiems). Atsakymai pateikiami per vieną dieną.
  • Šeimos gydytojo siuntimo nereikia.
  • Kodėl tikslingiau atlikti abu tyrimus (IgG ir IgM tipo)? – IgG tipo antikūnai rodo ilgalaikį, susiformavusį imunitetą, kuris gali atsirasti arba persirgus tymais, arba po skiepų. IgM formuojasi patekus šviežiam tymų viruso užkratui. Bendravusiems su sergančiu tymais irgi tiriamas kraujas dėl IgM tipo antikūnų kiekio. Jie pradeda formuotis iš karto nuo užsikrėtimo ir per dvi savaites jų būna daug, išmatuojama laboratoriškai. Jei IgM tipo antikūnų aptinkama kartu su IgG antikūnais, vadinasi, skiepijimas nuo tymų jau netenka prasmės, žmogus persirgęs lengvesne ar sunkesne ligos forma. Verta skiepytis ne vėliau kaip per 72 val. nuo menamo užkrato. Kadangi tymų virusas plinta oro lašeliniu būdu, kaip ir gripo, užsikrėsti galima bet kur, todėl geriau atlikti abu kraujo tyrimus.
  • Kraujas paimamas visuose poliklinikos padaliniuose. Pacientams reikia kreiptis į procedūrinius kabinetus.
MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAS (216 ANTIGENŲ PALETĖ)

Sužinokite, kurie maisto produktai sukelia nemalonius pojūčius Jūsų organizme!

Kodėl atsiranda maisto netoleravimas?

Kai yra sutrikusi imuninės sistemos veikla arba padidėjęs virškinamojo trakto pralaidumas, didesnis nepilnai suskaidyto maisto dalelių kiekis patenka į kraujotaką. Prieš tokias maisto daleles organizmas pradeda gintis, gamindamas IgG antikūnus.

Kuo pasireiškia maisto netoleravimas?

  • Virškinamajame trakte (viduriavimu, vidurių užkietėjimui, skrandžio veiklos sutrikimu, pilvo pūtimu, pykinimu, dirgliosios žarnos sindromu)
  • Odoje (niežuliu, bėrimu, egzema, dilgėline, akne, žvyneline)
  • Judėjimo sistemoje (sąnarių skausmais, artritu, raumenų spazmais)
  • Nervų sistemoje (galvos skausmais, migrena, nerimu, depresija, lėtiniu nuovargiu)
  • Kvėpavimo sistemoje (astma, lėtine sloga, sinusitu)
  • Svorio problemomis (viršsvoriu, svorio netekimu)

Simptomai nėra pavojingi gyvybei ir gali būti pašalinti eliminavus netoleruojamą produktą iš mitybos – išsitirkite!

Rezultatų ataskaitoje rasite net 216 skirtingų maisto produktų ir jų priedų, kurie gali sukelti maisto netoleravimą.

Reakcijos skirstomos į 5 klases:

  • Klasė 0 – neigiama (Koncentracija 0 < IgG ≤ 7,5; Specifinių antikūnų neaptikta)
  • Klasė 1 – silpna (Koncentracija 7,5 < IgG ≤ 12,5; Antikūnų kiekis fiziologinės normos ribose)
  • Klasė 2 – padidėjusi (Koncentracija 12,5 < IgG ≤ 20; Galimas įsijautrinimas)
  • Klasė 3 – teigiama (Koncentracija 20 < IgG ≤ 50; Įsijautrinimas, tikėtinas maisto netoleravimas)
  • Klasė 4 – stipriai teigiama (Koncentracija > 50; Labai didelis antikūnų kiekis, beveik visuomet susijęs su įsijautrinimu ir pasireiškia maisto netoleravimu)

Atkreipkite dėmesį:

  • Nustatyta 0 ir 1 klasė, rodo normalią fiziologinę būklę
  • Kai nustatoma 2 klasė, maisto netoleravimas pasireiškia lėtai
  • Maisto produktus, kuriems nustatyta 3 klasė, reikia vartoti rotuojant (valgyti juos ne dažniau kaip kartą per 4 dienas) arba sumažinti jų kiekį bent 3 mėnesiu
  • Maisto produktai, kuriems nustatyta 4 klasė, eliminuojami iš paciento mitybos mažiausiai 3 mėnesiams.
  • Rezultatai gauti atliktus maisto netoleravimo tyrimą nenurodo diagnozės ir turi būti naudojami tik mitybos koregavimui. Vien tik antikūnų radimas nerodo ligos, bet gali būti susijęs su tam tikrais simptomais. Šis tyrimas nenustato IgE klasės antikūnų, kurie atsiranda klasikinių alerginių reakcijų metu (alergija maistui).

216 alergenų paletė (spausti)

Maisto netoleravimo tyrimas atliekamas:

Visuose Kauno miesto poliklinikos Laboratorijos procedūriniuose kabinetuose.

Informacija tel. (8 37) 210 016

[email protected]

MAISTO NETOLERAVIMO TYRIMAS (54 IR 108 ANTIGENŲ PALETĖ)

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje atliekamas ne tik vienas plačiausios aprėpties maisto netoleravimo tyrimų Lietuvoje, kurio ataskaitoje pacientams pateikiama net 216 skirtingų maisto produktų ir jų priedų, galinčių sukelti maisto netoleravimą, bet ir mažesnių palečių tyrimai. Jas sudaro 54 ir 108 skirtingi maisto produktai bei jų priedai, galintys sukelti lėto tipo alergines reakcijas maistui. Tikime, kad šios trys maisto netoleravimo paletės tenkins pacientų pageidavimą turėti didesnę pasirinkimo laisvę.

54 ir 108 alergenų paletė (spausti)

Maisto netoleravimo tyrimas atliekamas:

Visuose Kauno miesto poliklinikos Laboratorijos procedūriniuose kabinetuose.

Informacija tel. (8 37) 210 016

[email protected]

Tyrimo kaina – https://kaunopoliklinika.lt/paslaugu-kainos/ (pasirinkti LABORATORINIAI TYRIMAI ATLIEKAMI POLIKLINIKOJE)

ALERGENŲ NUSTATYMAS

Alergija – tai padidėjęs organizmo jautrumas tam tikriems aplinkos veiksniams. Tai gali būti:

  • maisto produktai,
  • žiedadulkės ar dulkės,
  • naudojama kosmetika,
  • skalbimo priemonės,
  • įvairūs kvapai ir kt.

Sergančiųjų  alerginėmis ligomis organizmas reaguoja į tam tikras medžiagas, į kurias sveiko žmogaus organizmas visai nereaguoja. Dėl padidėjusio  jautrumo pažeidžiami organizmo audiniai bei organai, vyksta įvairaus laipsnio alerginė reakcija.

Alergijos plitimui lemiamą reikšmę turi:

  • didėjantis aplinkos užterštumas
  • nesaikingas gydymasis vaistais (ne paskirtais gydytojo, o pasirinktais savo nuožiūra)
  • neracionali mityba nekokybiškais maisto produktais, kuriuose yra įvairiausių konservantų, maistinių dažų, antioksidantų; naminių gyvulių šėrimas vitaminais ir antibiotikais.

Manoma, kad alergiją sukeliantys veiksniai patenka per placentą į vaisių jau nėštumo metu. Ypač pavojingi yra pirmieji trys nėštumo mėnesiai bei penktasis – septintasis nėštumo mėnesiai, kai vaisiaus reaktyvumas alergenams yra itin didelis. Taigi, ką tik gimęs kūdikis jau gali būti alergiškas.

Organizmui svetimos medžiagos, sukeliančios alergines reakcijas, vadinamos alergenais. Tai yra antigenai, prieš kuriuos žmogaus organizme gaminasi antikūnai. Alergenai yra labai įvairūs: maisto produktai, dulkių erkutės, žiedadulkės, pelėsiniai grybeliai, įvairūs cheminiai elementai ir daugybė kitų.

Svarbiausias veiksnys, lemiantis alergiją, yra antikūnų imunoglobulinų E (Ig E) gamyba organizme, kurią paskatina kartotinai į organizmą patekę alergenai. Kai kuriems žmonėms gaminasi labai daug imunoglobulinų E. Tai priklauso nuo genetinių (paveldimų) faktorių.

Alergijos požymiai gali pasireikšti skirtingų organų pažeidimu:

  • Oda –  alergija pasireiškia niežuliu, pleiskanojimu, paraudimu, bėrimu, pūkšlėmis ir kt.
  • Kvėpavimo sistema –  alergija pareiškia apsunkintu kvėpavimu, sloga, bronchinės astmos simptomais.
  • Virškinimo traktas – žmogus viduriuoja, vemia, jam raižo pilvą ir pan.
  • Akys – alergija pasireiškia paraudimu, niežuliu, ašarojimu.
  • Širdies ir kraujagyslių sistema – gali išsivystyti stipriausia alerginė reakcija – anafilaksinis šokas, kurio metu žmogus gali netgi numirti.

 

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje atliekami alergenų ir jų mišinių nustatymas iš kraujo. Panelę sudaro 30 įkvepiamų ir 35 maisto alergenų

Atskirai nustatomi antikūnai (IgE) įkvepiamiems alergenams ir maisto.

 

Kauno miesto poliklinikos Laboratorija

Pramonės pr. 31, Kaunas, VII aukštas

Informacija tel. (8 37) 210 016

Kasa tel. (8 37) 403 950

[email protected]

TYRIMAS DĖL CELIAKIJOS

Kas tai yra celiakija? Kaip ji pasireiškia?

Celiakija – tai  genetinė autoimuninė liga, įgimtas maisto medžiagų rezorbcijos (pasisavinimo) ir žarnyno veiklos sutrikimas su plonųjų žarnų gleivinės atrofija. Tai – gliuteninė liga, gliutenui jautri enteropatija.

Gliutenas – baltymas, aptinkamas grūdinių kultūrų grūduose: kviečiuose, rugiuose, miežiuose, avižose. Šį baltymą ekstrahuojant etanoliu, išskiriamos dvi frakcijos – gliuteino ir gliadino. Gliadiną hidrolizuoja savitosios peptidazės, o jų trūkumas yra svarbiausias gliuteninės ligos patogeninis veiksnys. Gliuteno baltymai sukelia T limfocitų autoimuninį atsaką. Tai yra gliadinas ir gliuteninas (yra kviečiuose), hordeinas (yra miežiuose) ir sekalinas (yra rugiuose). Visi šie baltymai nėra galutinai suskaidomi virškinimo fermentų, todėl prasiskverbia pro žarnyno sienelę. Čia skaidomos audinių transglutaminazės iki glutamino rūgščių. Pastarosios turi savybę jungtis su specifiniais receptoriais, esančiais antigeną pateikiančių ląstelių paviršiuje. Taip organizme sukeliama uždegimo reakcija, pasireiškianti:

  • virškinimo sutrikimais
  • pilvo pūtimu
  • nemaloniais, skausmingais žarnyno judesiais

Dažnai virškinimo sutrikimus lydi galvos skausmai, gali išprovokuoti širdies ritmo sutrikimus, nemalonius jutimus tiek pilve, tiek krūtinėje.

Kam dažniausiai diagnozuojama celiakija?

Celiakija gali būti diagnozuota bet kokio amžiaus asmenims, tačiau dažniausiai nustatoma kūdikiams, kai į jų maisto racioną įtraukiami ir grūdai. Buvo manoma, kad liga būdingesnė vyrams, tačiau dabartiniai moksliniai tyrimai patvirtina, kad sergamumas yra vienodas tiek vyrams, tiek moterims. Pastaraisiais metais šis susirgimas turi tendenciją didėti, pasireiškia žymiai dažniau ir visose amžiaus grupėse. Taip pat nustatyta, kad tam tikruose regionuose sergamumas šia liga yra daug didesnis.

Kur kreiptis norint atlikti celiakijos tyrimą?

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje atliekamas celiakijos tyrimas iš kraujo. Tiriami dviejų tipų antikūnai (IgA ir IgG) prieš audinių transgliutaminazę ir prieš gliadiną. Viename teste nustatomi iš viso keturi skirtingi antikūnai, kurių rezultatai leidžia spręsti apie šios ligos pasireiškimą organizme.

 

Kauno miesto poliklinikos Laboratorija

Pramonės pr. 31, Kaunas, VII aukštas

Informacija tel. (8 37) 210 016

Kasa tel. (8 37) 403 950

[email protected]

Erkinio encefalito povakcininių antikūnų tyrimas

Informuojame, kad Kauno miesto poliklinikos Laboratorijoje įdiegėme naują Erkinio encefalito IgG tyrimo ir vertinimo metodą, kuris sukurtas remiantis Austrijos mokslininkų ir gydytojų klinikine praktika (atsakymas pateikiamas santykiniais Vienos vienetais). Šis tyrimas leidžia įvertinti:

-imunizacijos efektyvumą (ar skiepai buvo veiksmingi)

-kokiam periodui imunitetas išliks pakankamas iki kitos revakcinacijos.

Kviečiame atlikti tyrimą!

Jei pacientas tiriamas dėl vakcinacijos efektyvumo, rekomenduojame tyrimą atlikti praėjus 4–6 sav. po paskutinio skiepo.

Erkinio encefalito (EE) viruso sukeltų infekcinių susirgimų skaičius pastaraisiais metais žymiai padidėjo visose šalyse. Europoje EE paplitimas didžiausias Baltijos šalyse (Lietuva, Latvija, Estija) >25, mažiau Čekijoje, Slovakijoje – 24,6; palyginimui – Rusijoje (ypač Vakarų Sibiro dalyje) 50–100 sergančiųjų/100 tūkst. gyventojų.

Susirgus specifinio gydymo nėra, tik simptominis. Susirgimų profilaktika – vakcinacija. Kaip siektinas pavyzdys pristatoma patirtis Austrijoje, kurioje taikant visuotinę vakcinaciją nuo EE viruso, pasiekta >80% populiacijos imunizacija. Susirgimų sumažėjo nuo 300–700 atvejų per metus iki vakcinacijos kampanijos pradžios iki 40–80 atvejų per metus pastaraisiais metais).

Laboratorija linki išlikti sveikiems bei saugiems!

Informacija teikiama:

Kauno miesto poliklinikos Laboratorija

Tel. (8 37) 210 016

Blakstieninių erkių (Demodex) mikroskopinis ištyrimas

demodex erkė

Blakstieninė erkė (Demodex) yra mikroskopinis parazitas, galintis sukelti veido srities dermatozes ir su tuo susijusius nemalonius simptomus. Šios erkutės gali būti dviejų rūšių: Demodex folliculorum ir Demodex brevis. Abi rūšys yra mikroskopinio dydžio ir plika akimi nematomos, jos gyvena plaukų folikuluose, kur minta negyvomis odos ląstelėmis. Nedidelis skaičius šių erkių gali būti pas daugelį žmonių, tačiau įprastomis sąlygomis jokie požymiai paprastai nepasireiškia.

Erkių sukelti simptomai

Demodex erkės gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant:

  • Išskyros iš akies
  • Sulipusios blakstienos
  • Akių paraudimas
  • Ašarojimas
  • Akių vokų niežulys
  • Patinimas
  • Sunkumo, diskomforto jausmas
  • Dirginimas ir svetimkūnio jausmas akyse
  • Negydant blakstienos darosi trapios ir ima kristi

Pasiruošimas tyrimui

Norint tinkamai pasiruošti Demodex erkių mikroskopiniam tyrimui, reikia laikytis šių rekomendacijų:

  • Prieš tyrimą 12 valandų neplauti akių ir veido
  • Nenaudoti kremo
  • Nenaudoti losjonų
  • Neliesti rankomis veido ir akių
  • Nelašinti vaistų į akis
  • Įtariant erkutes plaukuotoje galvos dalyje, jų nešukuoti

Tyrimo procesas

Demodekozė yra nustatoma mikroskopo pagalba. Tyrimo rezultatas yra teigiamas, jei ant blakstienų ar odos nuograndų randama šių erkių. Kadangi erkutės yra užkrečiamos, vienam asmeniui nesigydant gali užsikrėsti visi šeimos nariai arba artimoje aplinkoje esantys asmenys. Erkutes galima rasti ant visų daiktų, turėjusių sąlytį su užsikrėtusiojo veidu – kosmetinių reikmenų, rankšluosčių, patalynės, pagalvių, akinių, kepurių, šalikėlių. Erkės be žmogaus gali išgyventi iki 3 dienų.

Priėmimo laikai ir kaina

Kauno miesto poliklinikos padaliniuose Demodex erkės mikroskopiniam ištyrimui ėminiai priimami:

  • Dainavos, Šilainių padaliniuose: I-V nuo 8:00 iki 10:00 val.
  • Kalniečių padalinyje: I-II nuo 9:00 iki 10:00 val.

Kaina: 5.90 € (erkutės mikroskopinis ištyrimas).

Svarbu! Remiantis LR pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymu, pacientai, norėdami gauti sveikatos priežiūros paslaugas, informaciją apie savo sveikatos būklę, tyrimų atsakymus, ligos diagnozę, galimą riziką, komplikacijas ir pan., privalo pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.