Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

INFORMACIJA PACIENTUI APIE RENTGENOGRAFINIUS TYRIMO METODUS

KMP  >  INFORMACIJA PACIENTUI APIE RENTGENOGRAFINIUS TYRIMO METODUS
x ray of the jaw 2416945 960 720

KODĖL ŠI PROCEDŪRA AKTUALI PACIENTUI? (NAUDA IR ALTERNATYVOS)

Rentgenografija yra visur prieinamas, pigus ir greitas tyrimas, kurio metu galima įvertinti kaulo vientisumo pažeidimus, darinius, svetimkūnius, degeneracinius pakitimus, slankstelių poslinkį vienas kito atžvilgiu, stuburo kanalo siaurėjimo požymius, patologinius kvėpavimo (plaučių uždegimas, skystis ir/ar oras pleuros ertmėse, bronchų išsiplėtimas, onkologinis susirgimas ir t.t.) ir kraujotakos sistemos (širdies padidėjimas, aortos išsiplėtimas ir/ar aterosklerozė ir t.t.) organų pakitimus. Taip pat galima nustatyti onkologinius susirgimus ar osteoporozę.

Mamografinis tyrimas leidžia anksti nustatyti onkologinius krūtų susirgimus, nustatyti cistinius, kitos kilmės uždegiminius krūtų pakitimus.

Daugelio rentgenografinių tyrimų alternatyva yra kompiuterinė tomografija ir esant specifinėms indikacijoms – magnetinio rezonanso tomografija.

Mamografijos galimos alternatyvos yra krūtų echoskopija ir, priklausomai nuo indikacijų – krūtų magnetinio rezonanso tomografija.

KOKS PASIRENGIMAS REIKALINGAS PRIEŠ ŠIĄ PROCEDŪRĄ?

Šis tyrimas specialaus pasiruošimo nereikalauja.

Esant ar įtariant nėštumą visada būtina apie tai įspėti siunčiantį gydytoją specialistą, radiologijos technologą arba gydytoją radiologą.

KAIP VYKSTA PROCEDŪRA? KIEK LAIKO JI TRUNKA? KĄ JOS METU JAUČIA PACIENTAS?

Įėjus į rentgeno kabinetą turėsite nusiimti drabužius ir papuošalus (pvz., kepurę, šaliką, plaukų sagutes, akinius ir pan.) nuo tiriamos kūno srities. Radiologijos technologas Jus paprašys prisiglausti prie rentgeno stovo ir nurodys kaip reikės išbūti 2-4 sekundes vienoje padėtyje. Technologui išėjus iš kabineto Jūs privalėsite nejudėti. Rentgeno tyrimo metu, kuris trunka 5-10 minučių nieko nepajusite.

KOKIOS GALIMOS KOMPLIKACIJOS? KĄ REIKĖTŲ DARYTI?

Rentgeno tyrimo metu naudojama jonizuojanti spinduliuotė, dėl kurios yra labai maža tikimybė susirgti onkologine liga. Šiuolaikinė rentgeno diagnostikos aparatūra leidžia sumažinti apšvitą iki minimumo. Be to, pagrįsto rentgeno tyrimo metu gauta klinikinė informacija yra žymiai svarbesnė už šią tikimybę.

KADA PACIENTAS GALĖS VĖL UŽSIIMTI ĮPRASTINĖMIS VEIKLOMIS, PVZ. DARBU, SPORTU, VAIRAVIMU IR PAN.?

Iš karto po rentgeno tyrimo.

Į KĄ KREIPTIS IŠKILUS PAPILDOMŲ KLAUSIMŲ?

Į siunčiantį gydytoją ar tyrimą atliekantį radiologijos technologą, ar gydytoją radiologą.

KOKIOS PROCEDŪROS APRAŠOMOS?

  • Galvos rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirtas galvos kaulinių struktūrų įvertinimui.
  • Stuburo rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirtas stuburo srities kaulinių struktūros įvertinimui. Atskirai gali būti tiriamos kaklinė (C), krūtininė (Th), juosmeninė (L), kryžkaulinė (S) ir uodegikaulinė (Co) stuburo dalys.

 

 • Pečių juostos rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirtas pečių juostą sudarančių kaulų (krūtinkaulio, raktikaulio, mentės ir žastikaulio) anatominių struktūrų vientisumo įvertinimui. Papildomai vertinami kiti kaulai – stuburo slanksteliai, šonkauliai.
 • Viršutinės galūnės rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirta viršutinės galūnės kaulų (žastikaulio, alkūnkaulio, stipinkaulio, riešo ir plaštakos smulkių kaulų) ir sąnarių (peties, alkūnės, riešo ir plaštakos srities) anatominių struktūrų vientisumo įvertinimui.
 • Krūtinės ląstos kaulų rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirtas krūtinės kaulų (krūtinkaulio, raktikaulio, visų šonkaulių ir stuburo krūtininės dalies slankstelių) anatominių struktūrų vientisumo įvertinimui.
 • Krūtinės ląstos rentgenografinis tyrimas – rentgenologinis tyrimas, kurio metu galima įvertinti kvėpavimo (plaučiai, bronchai, gerklos) ir kraujotakos sistemos organus (širdį, kraujagysles).
 • Mamografija ─ tai krūtų rentgenologinis tyrimas, skirtas ankstyvai vėžio diagnostikai.
 • Dubens rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirtas dubens kaulų (sėdynkaulis, gaktikaulis, klubakaulis ir artimasis šlaunikaulio galas) ir sąnarių (klubakaulio ir kryžkaulio bei klubo) anatominių struktūrų vientisumo įvertinimui.
 • Apatinės galūnės rentgenografija – rentgenologinis tyrimas, skirta apatinės galūnės kaulų (šlaunikaulio, blauzdikaulio, šeivikaulio, čiurnos ir pėdos smulkių kaulų) ir sąnarių (klubo, kelio, čiurnos ir pėdos srities) anatominių struktūrų vientisumo įvertinimui.
 • Kaulinio tankio nustatymas (densitometrija) – tai rentgenologinis kaulų mineralų tankio tyrimas, kuris vertinamas naudojant dvigubos energijos rentgeno absorbciometriją (DEXA) arba kiekybinę kompiuterinę tomografiją.
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.