Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Nemokamos prevencinės programos

KMP  >  Paslaugos   >  Ligų prevencija  >  Nemokamos prevencinės programos
Atrankinės mamografinės patikros programa

skirta moterų nuo 50 iki 69 m. amžiaus krūties piktybinių navikų prevencijai

teikiama  1 kartą per 2 metus

Programą sudaro:

 • informavimo dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos ir siuntimo atlikti mamografiją paslauga
 • mamogramų atlikimo paslauga
 • mamogramų vertinimo paslauga

Nepaisant tobulėjančių diagnostikos metodų ir gydymo būdų Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, krūties vėžys tebėra viena dažniausių moterų ligų. Lietuvoje kasmet diagnozuojama 1 300 naujų krūties vėžio atvejų. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta šimtai moterų. Laiku pastebėjus ligą, jai galima užkirsti kelią, nes daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos krūties vėžiu, visiškai išgydomos.

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa

Informavimo apie gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktiką paslauga teikiama 25–59 m. (imtinai) pacientėms.

Informavimo apie gimdos kaklelio piktybinių navikų profilaktiką paslauga, apmokama Programoje nustatyta tvarka, teikiama ne dažniau kaip vieną kartą per metus:

 • 25–34 m. (imtinai) amžiaus pacientėms, iki joms bus suteikta gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslauga. Suteikus gimdos kaklelio citologinio tepinėlio paėmimo ir rezultatų įvertinimo paslaugą, kitą kartą ši paslauga teikiama po 3 metų;
 • 35–59 m. (imtinai) amžiaus pacientėms, iki joms bus suteikta gimdos kaklelio medžiagos paėmimo AR ŽPV tyrimui ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimui atlikti (kai AR ŽPV rezultatas teigiamas) bei rezultatų įvertinimo paslauga. Suteikus gimdos kaklelio medžiagos paėmimo AR ŽPV tyrimui ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimui atlikti (kai AR ŽPV rezultatas teigiamas) bei rezultatų įvertinimo paslaugas, kitą kartą šios paslaugos teikiamos po 5 metų.
Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa

Teikiama vyrams nuo 50 m. iki 69 m. amžiaus ir vyrams nuo 45 m., jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, vieną kartą per dvejus metus.

Dėl dalyvavimo programoje reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Programos dalyviams yra teikiama:

 • informavimas apie ankstyvąją prostatos vėžio diagnostiką ir prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekio kraujo serume nustatymas;
 • urologo konsultacija ir priešinės liaukos biopsijos atlikimas, esant indikacijoms;
 • paciento informavimas apie biopsijos rezultatus ir supažindinimas su tolesne profilaktika ar siuntimas gydyti.

Šios programos tikslas – pagerinti prostatos vėžio diagnostiką ankstyvoje stadijoje, taikyti radikalius gydymo metodus, siekiant pailginti sergančiųjų gyvenimo trukmę bei sumažinti pacientų neįgalumą ir mirtingumą dėl šios ligos.

Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa

skirta vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 m. (imtinai) širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai

Šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas.

Programą sudaro:

 • informavimo apie didelę širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, šios tikimybės įvertinimo, pirminės prevencijos priemonių plano sudarymo ar siuntimo išsamiai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę paslauga
 • išsamaus širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimo paslauga; sergančiųjų cukriniu diabetu ar metaboliniu sindromu širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės išsamaus įvertinimo paslauga

Širdies ir kraujagyslių ligos visame pasaulyje siejamos su netinkama žmonių gyvensena: nesveika mityba (maiste per daug riebalų, cholesterolio, druskos), rūkymu, sumažėjusiu fiziniu aktyvumu, antsvoriu ir negydomu padidėjusiu arteriniu kraujospūdžiu ar cukriniu diabetu. Užsienio ir mūsų šalies patirtis rodo, kad galima išvengti daugelio širdies ir kraujagyslių ligų, pailginti žmonių gyvenimą. Tam reikia perprasti ligos prigimtį, nustatyti ją skatinančius rizikos veiksnius ir atkakliai su jais kovoti. Pokyčių pirmiausia turime norėti patys ir ryžtis keisti savo gyvenseną.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa

skirta 50–74 m. amžiaus asmenims dėl storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktikos.

teikiama ne dažniau kaip 1 kartą per 2 metus atliekant slapto kraujavimo testą.

Programą sudaro:

 • informavimas apie storosios žarnos vėžio ankstyvąją diagnostiką ir imunocheminio slapto kraujavimo testo išmatose rezultatų įvertinimo paslauga
 • paciento siuntimas pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopiją
 • gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija  (storosios žarnos endoskopinis tyrimas) ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu
 • gydytojo specialisto konsultacija su kolonoskopija ir, jei reikia, biopsijos medžiagos paėmimu, taikant intraveninę nejautrą
 • biopsijos medžiagos histologinis ištyrimas ir įvertinimas

Storosios žarnos vėžys yra viena onkologinių ligų, kuria Lietuvoje sergama dažniausiai. Kiekvienais metais nustatoma apie 1 500 naujų ligos atvejų ir jų kasmet daugėja. Jei nustatomas ankstyvųjų stadijų storosios žarnos vėžys, jo gydymas gali būti efektyvus. Deja, pacientas ilgai nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas IV stadijos storosios žarnos vėžys, kurio neįmanoma išgydyti visiškai.

Profilaktiniai infekcinių ligų tikrinimai
 • Ši paslauga teikiama vaikams nuo 0 iki 18 metų nemokamai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
 • Vaikams ir suaugusiems nemokamai pagal valstybės finansuojamas ir patvirtintas imunoprofilaktines programas (difterijos profilaktika visiems pacientams vyresniems nei 26 metų, gripo profilaktika – tik rizikos grupių pacientams).
 • Nuo kitų infekcinių ligų, jei jų kompensacija nenumatoma Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje arba nepatvirtinta valstybės finansuojamose imunoprofilaktinėse programose.
 • Šių tikrinimų tikslas – sumažinti sergamumą infekcinėmis ligomis, sumažinti pacientų neįgalumą ir mirštamumą nuo infekcinių ligų. Plačiau – skiepai.
h1 bottom slider img

Dėl profilaktinių programų ir tikrinimų prašome kreiptis į savo šeimos gydytoją, vidaus ligų gydytoją, vaikų ligų gydytoją, gydytoją – odontologą ar bendruomenės slaugytoją.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.