Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

ŽPV: apsauga nuo pavojingos infekcijos – ką svarbu žinoti?

KMP  >  Naujienos   >  ŽPV: apsauga nuo pavojingos infekcijos – ką svarbu žinoti?
Vizualas Viktorija Gavelienė ŽPV

ŽPV: apsauga nuo pavojingos infekcijos – ką svarbu žinoti?

„Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra viena dažniausiai pasaulyje plintančių virusinių infekcijų, tačiau skiepai gali padėti apsisaugoti nuo jos sukeliamų ligų“, – pasakoja Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio šeimos gydytoja Viktorija Gavelienė.

Kas yra ŽPV ir kodėl tai svarbu?
Žmogaus papilomos virusas – tai lytiniu ir kontaktiniu būdu plintanti infekcija, kuri gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Pasaulyje egzistuoja daugiau nei 150 ŽPV rūšių. Bent 12 rūšių priskiriamos aukštos rizikos grupei. „Šio viruso aukštos rizikos rūšys, ypač HPV-16 ir HPV-18, yra pagrindinė gimdos kaklelio vėžio priežastis“, – sako gydytoja Viktorija Gavelienė. Didelės rizikos ŽPV gali sukelti ir kitus lytinių organų, išangės, burnos ir gerklų susirgimus.

Infekuotumas ŽPV ir simptomai
„Net keturi iš penkių lytiškai aktyvių žmonių per gyvenimą tampa infekuoti ŽPV,“ – pastebi gydytoja. Didžioji dalis užsikrėtusiųjų nejaučia jokių simptomų, o devyni iš dešimties infekcijų per dvejus metus praeina savaime. Tačiau užsikrėtusieji vis tiek gali perduoti virusą savo lytiniams partneriams. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad ilgai organizme išliekanti ŽPV infekcija gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip gimdos kaklelio, tonzilių, liežuvio ar kitų lokalizacijų vėžys. Be to, ŽPV yra siejama su odos ir genitalijų karpomis bei gerklų papilomatoze.

Kaip užsikrečiama ŽPV?
Gydytoja pabrėžia, kad šia infekcija gali užsikrėsti tiek moterys, tiek vyrai: „Virusas perduodamas ne tik lytinių santykių metu – užsikrėsti galima ir per odos ar gleivinių mikrotraumas.“ Todėl svarbu žinoti, jog net žmonės be jokių simptomų gali būti šios infekcijos nešiotojai ir perduoti virusą kitiems. Taip pat žinoma, kad infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.

Skiepai – efektyviausia apsaugos priemonė
Kad išvengtume rizikos užsikrėsti ŽPV, rekomenduojama vengti rizikingo seksualinio elgesio, naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus), palaikyti tinkamą asmens higieną. „Šiandien skiepai nuo ŽPV yra pripažįstami kaip patikimiausia prevencijos priemonė“, – teigia gydytoja. Jie apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, kitų didelio laipsnio lytinių organų audinių pažeidimų bei karpų. Lietuvoje 11 metų vaikai pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nemokamai, o suaugusieji gali skiepytis savo lėšomis. Vakcina apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio, lytinių organų karpų bei kitų viruso sukeltų ligų.

Gydytoja Viktorija Gavelienė akcentuoja: „Šalyse, kuriose buvo paskiepyta daugiau nei pusė jaunų mergaičių, gimdos kaklelio vėžio atvejų ženkliai sumažėjo. Tai rodo, kad vakcinacija yra realiai veiksminga.“

Dažniausios reakcijos į vakciną
Gydytoja ramina, kad vakcina yra saugi: „Dažniausios reakcijos – injekcijos vietos paraudimas, skausmas ar galvos skausmas – yra trumpalaikės ir praeina savaime per kelias dienas.“ Iki šiol nerasta jokio ryšio tarp vakcinos nuo ŽPV ir galimo nevaisingumo.

Kur galite pasiskiepyti?
Kauno miesto poliklinikos padaliniuose tiek vaikai, tiek suaugusieji gali pasiskiepyti ŽPV vakcina. Vaikai iki 11 metų skiepijami nemokamai, o suaugusieji gali registruotis tel. +370 37 403 900.

Nepalikite sveikatos atsitiktinumui – apsaugokite save ir savo artimuosius jau dabar!

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!