Spalio 12-oji – Pasaulinė artrito diena: Kaip atpažinti ir valdyti artrozę?
Pasaulinė artrito diena, skirta atkreipti dėmesį į sąnarių ligas ir jų poveikį mūsų kasdieniam gyvenimui. Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinio šeimos gydytoja Janina Kašėtienė šiame straipsnyje pasakoja apie vieną dažniausių sąnarių ligų – artrozę, jos simptomus, rizikos veiksnius ir gydymo galimybes.
Rudenį, kai lapai pradeda keisti spalvas, daugelis mūsų mėgaujasi jaukiais gamtos vaizdais, tačiau kai kuriems tai yra laikas, kai paaštrėja lėtinės sąnarių ligos. Viena iš tokių ligų – artrozė (degeneracinis osteoartritas), paveikianti daugiausiai vyresnius nei 50 metų žmones.
Kas yra artrozė?
Artrozė arba degeneracinis osteoartritas – lėtai progresuojanti neuždegiminės kilmės liga, kuriai būdingi kremzlės degeneraciniai požymiai, progresuojantis nykimas, kartu atsirandantys hipertrofiniai pokyčiai šalia esančiuose kauluose. Dėl įvairių priežasčių praradus kremzlę, pradeda vystytis įvairūs po kremzle esančio kaulo pakitimai – sutankėjimas, kietėjimas, cistų, užpildytų gleivėmis formavimasis, taip pat jauno kaulinio audinio išaugos (osteofitai), nukreipti į minkštuosius audinius ir sukeliantys vietinį uždegimą bei skausmą. Tai pati dažniausia sąnarių liga ir viena iš pagrindinių neįgalumo priežasčių. Dėl jos dažniausiai protezuojami kelių ir klubų sąnariai.
Artrozės riziką didina:
- Antsvoris
- Per didelis fizinis krūvis
- Pasikartojantys judesiai
- Buvusios traumos
- Moteriška lytis
- Vyresnis amžius (vyresniame amžiuje, ypač moterims, kelio sąnarys gali panirti dėl raumenų ir kelio sąnario raiščių nusilpimo)
Pagrindiniai artrozės simptomai:
- Skausmas, kuris pradžioje pasireiškia po fizinio krūvio ir sumažėja pailsėjus. Kelio sąnario artroze sergantis pacientas skausmą iš pradžių pradeda jausti lipdamas laiptais žemyn.
- Sąnarių traškėjimas, ypač keliuose.
- Ryto sąstingis arba sunkumas pradėti judėti.
- Skausmas, kuris vėlyvesnėse stadijose tampa pastovus, ypač naktį.
Kaip valdyti artrozę?
Nors artrozė – lėtinė liga, ją galima valdyti tinkamais būdais. Pirmasis žingsnis yra paciento mokymas. Šeimos gydytoja Janina Kašėtienė pabrėžia, kad labai svarbu išlaikyti normalų kūno svorį, vengti per didelio fizinio krūvio ir reguliariai užsiimti mankšta. Nors pradžioje fizinis aktyvumas gali atrodyti skausmingas, ilgainiui jis padeda pagerinti sąnarių judrumą ir sumažinti skausmą.
Papildomos gydymo priemonės – fizioterapija, hialurono rūgšties injekcijos į sąnarius tam reikalinga gydytojo specialisto (traumatologo) konsultacija, o vėlesnėse stadijose, kai skausmas nuolatinis, nemažėjantis taikant medikamentinį bei nemedikamentinį gydymą (fizioterapiją), gali būti reikalingos sąnarių protezavimo operacijos.
Išvada:
Sveikas gyvenimo būdas, reguliarus judėjimas ir tinkama mityba yra svarbiausi žingsniai išlaikant sveikus sąnarius ir užkertant kelią artrozei. Jei jaučiate sąnarių skausmus, neatidėliokite – kreipkitės į specialistus, kad galėtumėte mėgautis spalvingu rudeniu be skausmo!
Registracija konsultacijai tel. +370 37 409 000
Naudota literatūra: A. Baranauskaitė, E. Eviltis, G. Labanauskaitė Šliumbienė, N. Misiūnienė, E. Norkuvienė, M. Petraitis, M. Pileckytė, V. Tamulaitienė, J. Sabaliauskienė „Reumatologijos pagrindai“ 2010 m. Vitae litera
No Comments
Sorry, the comment form is closed at this time.