Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Rugsėjo 29-oji – Pasaulinė širdies diena: kaip apsaugoti savo širdį ir išvengti ligų?

KMP  >  Naujienos   >  Rugsėjo 29-oji – Pasaulinė širdies diena: kaip apsaugoti savo širdį ir išvengti ligų?
Širdies diena vizualas

Rugsėjo 29-oji – Pasaulinė širdies diena: kaip apsaugoti savo širdį ir išvengti ligų?

Rugsėjo 29-ąją pasaulis mini Pasaulinę širdies dieną, skirtą atkreipti dėmesį į širdies ir kraujagyslių ligas – vieną dažniausių mirties priežasčių visame pasaulyje. Europoje kasmet šios ligos lemia apie 4 milijonus mirčių. Tačiau daugelio šių įvykių galima išvengti, jei rūpinsimės savo širdimi: fizinis aktyvumas, sveika mityba ir rizikos veiksnių kontrolė yra svarbiausi širdies sveikatos ramsčiai. Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio gydytoja kardiologė Jūratė Diržienė dalinasi patarimais, kaip išsaugoti širdies sveikatą ir sumažinti širdies ligų riziką.

Fizinis aktyvumas – meilė širdžiai

Reguliarus fizinis aktyvumas yra viena efektyviausių širdies ligų prevencijos priemonių. Sėdimas darbas tiesiogiai siejamas su didesne širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto ir antsvorio rizika, todėl dirbantiems sėdimą darbą būtina užtikrinti aktyvų laisvalaikį. Europos kardiologų gairės (2020 m.) rekomenduoja skirti bent 150 minučių per savaitę vidutinio intensyvumo ar 75 minutes didelio intensyvumo aerobikos pratimams. Judėkite daugiau, kad sumažintumėte širdies ligų riziką!

Sveika mityba: mažiau druskos, cukraus, daugiau augalinių produktų

Nesveiki mitybos įpročiai yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių širdies ir kraujagyslių ligas. Viena iš naudingiausių dietų – Viduržemio jūros dieta, kuri pabrėžia augalinio maisto, vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų vartojimą, riešutų, alyvuogių aliejaus, o žuvį rekomenduoja valgyti bent du kartus per savaitę. Reikėtų riboti raudonos mėsos, pridėtinio cukraus ir druskos kiekį, o druską keisti žolelėmis bei prieskoniais. Sveika mityba padeda išlaikyti sveiką svorį ir kontroliuoti kraujo spaudimą.

Svorio kontrolė: svarbus žingsnis į širdies sveikatą

Antsvoris ir nutukimas didina infarkto bei insulto riziką. Svorio metimas sumažina ankstyvos mirties tikimybę apie 20 %, o numetus 10 % kūno svorio, širdies ligų rizika mažėja dar daugiau. Reguliarus fizinis aktyvumas ir suvartojamų kalorijų sumažinimas gali padėti numesti svorio ir išvengti diabeto, hipertenzijos bei padidėjusio cholesterolio kiekio. Jei svorio kontrolė tampa iššūkiu, gali padėti specialistų (kardiologo, dietologo, sveikos gyvensenos specialisto) konsultacijos bei chirurginės priemonės.

Rūkymo nutraukimas: vienintelis teisingas sprendimas

Rūkymas yra vienas pavojingiausių širdies ligų rizikos veiksnių. Net viena cigaretė per dieną gali padidinti infarkto riziką 50 %. Vienintelis sveikas pasirinkimas – visiškai atsisakyti rūkymo. Pasirinkite sveiką širdžiai kelią ir kreipkitės pagalbos, jei sunku mesti rūkyti.

Stresas ir miegas: svarbūs veiksniai širdies sveikatai

Lėtinis stresas ir miego trūkumas gali neigiamai paveikti širdį. Streso metu organizmas išskiria hormonus, kurie didina kraujospūdį ir apkrauna širdį. Stresas keičia organizmo medžiagų apykaitą ir yra susijęs su svorio padidėjimu. Perteklinis svoris padidina su miegu susijusių kvėpavimo sutrikimų, tokių kaip obstrukcinė miego apnėja, tikimybę, kurie yra susijęs su mieguistumu dienos metu ir didesne širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Be to, miego trūkumas sukelia nuovargį, nuotaikų svyravimus, o tai gali paskatinti žalingus valgymo įpročius. Optimalus miego laikas – nuo 7 iki 8 valandų per naktį. Mažiau nei šešios ar daugiau nei dešimt valandų per naktį yra susijusios su didesne infarkto ir insulto tikimybe. Tinkama miego kokybė gali padėti sumažinti širdies ligų riziką.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa

Norint apsaugoti savo širdį, Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio gydytoja kardiologė Jūratė Diržienė kviečia pasinaudoti nemokama širdies ir kraujagyslių ligų prevencine programa. Ji skirta 40–60 metų (imtinai) vyrams ir moterims, kuriems nustatomi rizikos veiksniai ir, jei reikia, sudaromas individualus širdies ligų prevencijos planas. Jei rizika yra didelė, pacientai nukreipiami kardiologo konsultacijai. Nemokamai gali būti nustatomas gliukozės, cholesterolio kiekis kraujyje, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti svarbūs tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Rūpinkitės savo širdimi

Reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba, streso mažinimas ir rūpinimasis tinkamu miegu – svarbiausi veiksniai širdies ligų prevencijai. Pasirinkite sveikesnį gyvenimo būdą ir apsaugokite savo širdį jau šiandien!

Jei turite klausimų ar reikia pagalbos, registruokitės kardiologo konsultacijai ir gaukite profesionalių patarimų, kaip išvengti širdies ligų:

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!