Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Ankstyva arterinės hipertenzijos diagnostika ir gydymas padeda išsaugoti Jūsų sveikatą

KMP  >  Naujienos   >  Ankstyva arterinės hipertenzijos diagnostika ir gydymas padeda išsaugoti Jūsų sveikatą
Arterinė hipertenzija vizualas

Ankstyva arterinės hipertenzijos diagnostika ir gydymas padeda išsaugoti Jūsų sveikatą

Gegužės 17 d. minima Pasaulinė hipertenzijos diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vieną iš labiausiai paplitusių sveikatos problemų – arterinę hipertenziją. Visiems suaugusiems žmonėms rekomenduojama matuoti arterinį kraujospūdį ir jei jo ribos viršija normalaus kraujospūdžio ribas – būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Negydoma arterinė hipertenzija didina sunkių būklių – infarkto, insulto, inkstų ligų ir kt. riziką. Apie arterinės hipertenzijos priežastis, simptomus ir gydymo būdus pasakoja Kauno miesto poliklinikos Kalniečių padalinio gyd. kardiologė Živilė Valuckienė.

Kas yra arterinė hipertenzija?

Arterinė hipertenzija (AH) – tai arterinio kraujospūdžio (AKS) padidėjimas, kuomet sistolinis (arba „viršutinis“) AKS viršija 140 mmHg, ir/ar diastolinis (vadinamas „apatiniu“) AKS pakyla daugiau nei 90 mmHg.

Pirminė ir antrinė hipertenzija

Dauguma žmonių, kuriems diagnozuojama AH, serga pirmine jos forma, kurios priežastys ne visuomet aiškios, tačiau yra žinomų rizikos veiksnių, tokių kaip paveldėjimas, nutukimas, per didelis druskos suvartojimas, stresas, fizinio aktyvumo stoka, natūralus senėjimas ir kiti. Pirminės arterinės hipertenzijos paplitimas didėja su amžiumi.

Antrinė hipertenzija yra retesnė (nustatoma tik apie 5% pacientų) ir yra sąlygojama kitų ligų ar veiksnių, tokių kaip endokrininės ir inkstų ligos, tam tikrų vaistų vartojimas ar inkstų arterijų susiaurėjimas. Sėkmingai pašalinus priežastį, kraujospūdis gali normalizuotis savaime.

Kaip matuoti kraujospūdį namuose?

Jei pastebėjote padidėjusį kraujospūdį, patartina vesti arterinio kraujospūdžio dienyną (AKS) bent keletą dienų ir kreiptis į gydytoją. Kraujospūdį rekomenduojama matuoti tris kartus per dieną: atsibudus ryte prieš vartojant vaistus (jei tokius vartojate), dienos metu ir vakare. Atvykdami pas gydytoją, turėkite AKS dienyną, žinokite, kokius vaistus vartojate – pavadinimą, stiprumą (dozes). Tai padės gydytojui geriau suprasti jūsų būklę ir priimti tinkamus sprendimus.

Gydymas ir prevencija: kodėl svarbu kuo anksčiau diagnozuoti ir pradėti gydyti hipertenziją?

Arterinės hipertenzijos gydymas yra itin svarbus siekiant išvengti žalos širdies ir kraujagyslių sistemai. Negydoma arterinė hipertenzija didina sunkių būklių – infarkto, insulto, inkstų ligų ir kt. riziką. Kartais nedidelį kraujospūdžio padidėjimą galima kontroliuoti, pakeitus gyvenimo būdą: sumažinus druskos vartojimą, atsisakius rūkymo, kofeino ir padidinus fizinį aktyvumą. Tačiau ženklesniam kraujospūdžio padidėjimui reikalingas gydymas vaistais, kurių rūšį ir stiprumą parenka gydytojas, įvertinęs paciento situaciją, būklę, tyrimus.

Kada kreiptis į gydytoją?

Dažnu atveju tinkamo vaisto ir jų dozės parinkimas užtrunka, reikalingas paciento ir gydytojo bendradarbiavimas. Savarankiškai nutraukti arba keisti arterinės hipertenzijos gydymą nepatartina. Jei kyla abejonių ar klausimų, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju arba kardiologu.

Jeigu pastebėjote simptomus, susijusius su aukštu kraujospūdžiu, tokius kaip dažnas galvos skausmas, galvos svaigimas, širdies plakimas ar krūtinės skausmas, nedvejokite ir kreipkitės į gydytoją. Ankstyva diagnostika ir gydymas gali padėti išvengti rimtesnių komplikacijų.

Pasitikėkite mūsų patyrusiais gydytojais ir registruokitės konsultacijai:

Neleiskite hipertenzijai paveikti jūsų gyvenimo kokybės. Pasitarkite su specialistais ir pasirūpinkite savo širdies sveikata.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!