Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Širdies nepakankamumas: ką svarbu žinoti ir kaip jį kontroliuoti?

KMP  >  Naujienos   >  Širdies nepakankamumas: ką svarbu žinoti ir kaip jį kontroliuoti?
kardiologė Jūratė Diržienė

Širdies nepakankamumas: ką svarbu žinoti ir kaip jį kontroliuoti?

Gegužės 7 d. minima Europos širdies nepakankamumo diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą ir didinti informuotumą apie ją. Širdies nepakankamumas – tai patologinė būklė, kai sutrinka pilnavertė širdies funkcija, užtikrinanti kraujo išstūmimą į mažąjį ir didįjį kraujotakos ratus, dėl ko blogėja organų ir audinių aprūpinimas deguonimi bei maisto medžiagomis. Norint išvengti ar kontroliuoti šią būklę, svarbu ne tik suprasti jos simptomus, bet ir žinoti, kaip juos atpažinti ir kada kreiptis pagalbos. Kokie simptomai gali signalizuoti širdies nepakankamumą ir apie gyvenimo būdo pokyčius, galinčius padėti išvengti širdies nepakankamumo, – pasakoja Kauno miesto poliklinikos Šilainių padalinio gydytoja kardiologė Jūratė Diržienė.

Simptomai, kuriuos reikia žinoti

Širdies nepakankamumą gali signalizuoti įvairūs simptomai, tarp jų:

  • Padažnėjęs širdies plakimas
  • Padidėjusios kepenys
  • Skystis pleuros ertmėse
  • Kaklo venų pulsacija
  • Dusulys, kuris pasireiškia po nedidelio krūvio, ramybės ar nakties metu
  • Greitas nuovargis ir silpnumas
  • Fizinio krūvio tolerancijos mažėjimas
  • Naktinis sausas kosulys
  • Apetito sumažėjimas
  • Depresija
  • Kojų tinimas

Globali problema

Širdies nepakankamumu pasaulyje serga virš 60 milijonų žmonių. Vertinant žmonijos ir medicinos pažangą bei vidutinį išgyvenamumą, prognozuojama, kad per ateinančius 15 metų ligotumas širdies nepakankamumu išaugs 50 proc.  Vyresnių kaip 65 metų žmonių sergamumas širdies nepakankamumu didėja 6-10 proc.

Paciento, sergančio širdies nepakankamumu, gyvenimo trukmė priklauso nuo daugelio veiksnių ir nėra vieno atsakymo kiekvienam:

  • Žvelgiant į dideles pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, grupes, iš viso 50 proc. pacientų vidutinė gyvenimo trukmė yra maždaug 5 metai.
  • Pacientai, sergantys lengvesniu širdies nepakankamumu, kuriems skirtas optimalus medikamentinis gydymas, turi gerą inkstų funkciją, normalų cukraus kiekį kraujyje ir gyvena sveikai, gali turėti daug geresnę gyvenimo kokybę bei ilgesnę gyvenimo trukmę nei vidutinis širdies nepakankamumu sergantis pacientas.
  • Pacientų, sergančių sunkesniu ar pažengusiu širdies nepakankamumu, esant gretutinėms būklėms nesusijusioms su širdies ligomis, tokiomis kaip blogai kontroliuojamas cukrinis diabetas ir bloga inkstų funkcija, gyvenimo trukmė yra daug mažesnė.
  • Pacientams, sergantiems sunkiu ar pažengusiu širdies nepakankamumu, vienerių metų išgyvenamumo prognozė siekia tik apie 10–20 proc.

Nors širdies nepakankamumas negali būti išgydytas, tinkamas gydymas gali sumažinti simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę ir prailginti išgyvenamumą.

Svarbi ankstyva diagnostika

Nuo 2023 metų sausio 1 dienos NT-pro-BNP tyrimas pacientams, kurie skundžiasi dusuliu, atliekamas nemokamai. NT-pro-BNP – tai širdies nepakankamumo žymuo. Šis tyrimas padeda atskirti ar simptomus sukėlė širdies nepakankamumas ir įvertinti širdies nepakankamumo gydymo efektyvumą bei ligos progresą.

„Jeigu jaučiate dusulį ramybės arba fizinio krūvio metu, kreipkitės į šeimos gydytoją. Jis paskirs Jums kraujo tyrimą ir įvertins širdies nepakankamumo žymenį. Kai NT-pro-BNP koncentracija atitinka normą, širdies patologijos tikimybė labai nedidelė ir varginančių simptomų (dusulio) priežastis paprastai nėra širdies nepakankamumas“, – kviečia nedelsti gydytoja kardiologė Jūratė Diržienė.

Svarbu – prevencija

Gyvenimo būdo pokyčiai, galintys padėti išvengti širdies nepakankamumo:

  • Nerūkykite
  • Valdykite gretutines būkles, tokias kaip aukštas kraujospūdis ar cukrinis diabetas ir kt.
  • Būkite fiziškai aktyvūs
  • Laikykitės sveikos mitybos principų
  • Palaikykite sveiką kūno svorį (KMI <25 kg/m2)
  • Mokykitės valdyti stresą

„Lietuvos Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija suteikia daug naudingos informacijos pacientui, sergančiam širdies nepakankamumu, bei jų šeimos nariams. Rekomenduoju apsilankyti ne tik sergančiuosius, bet ir sveikus asmenis širdies nepakankamumo dienos minėjimo renginiuose“, – kviečia gydytoja kardiologė Jūratė Diržienė.

Kreipkitės į specialistus

Jei pastebite simptomus, susijusius su širdies nepakankamumu, nedelsdami kreipkitės į specialistus. Jūsų šeimos gydytojas gali nukreipti jus papildomiems tyrimams ir tinkamam gydymui.

Nors širdies nepakankamumas gali būti iššūkis, tačiau tinkamu gydymu, ankstyvu diagnozavimu ir sveiku gyvenimo būdu galima sumažinti jo pasekmes ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Rūpinkitės savo širdimi ir stebėkite savo sveikatą – tai investicija į jūsų ateitį ir gerovę!

Pasitikėkite mūsų patyrusiais gydytojais kardiologais ir registruokitės konsultacijai:

 

Naudinga informacija pacientams:

https://www.sirdiesnepakankamumas.lt/wp-content/uploads/2023/09/SN_jusu_keliones_vadovas.pdf?fbclid=IwAR2tD5x_UwV0IDeSkMXivB1mlMY3Jnapw-aVx9sX3bJaBN9tsY102WhbLAA_aem_AavmN8sd9EvPpH67VgYDfFf_Pz7anNAdZwoDZnuWmqcMtdfa0ZwqLVCGkhHXYPZrOYDblIrkjyNtlbu-e-XvVaIo

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!