Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Gripas: ką svarbu žinoti ir kaip jį atpažinti?

KMP  >  Naujienos   >  Gripas: ką svarbu žinoti ir kaip jį atpažinti?
Klausk gydytojo

Gripas: ką svarbu žinoti ir kaip jį atpažinti?

Sezoninis gripas – virusinė užkrečiamoji liga, kuria serga vaikai ir suaugusieji, nepriklausomai nuo amžiaus. Ši liga savo piką pasiekia žiemos mėnesiais, kai žmonės daugiau laiko praleidžia uždarose patalpose. Gripo virusas plinta tarp žmonių kosint, čiaudint ar liečiant užterštus paviršius. Kaip atpažinti gripą, kokia komplikacijų grėsmė, kaip apsisaugoti nuo gripo pasakoja Kauno miesto poliklinikos Kalniečių padalinio šeimos gydytoja Ieva Jasaitienė.

Kaip gripą atpažinti?

Sezoninio gripo simptomai kiekvienam asmeniui gali pasireikšti individualiai, tačiau dažniausiai vargina staiga pakilusi aukšta temperatūra, galvos, gerklės ar raumenų skausmai, silpnumas, sausas kosulys.  Sergant sezoniniu gripu karščiavimas tęsiasi apie 2-5 dienas, tačiau nuovargis ir silpnumas gali tęstis kelias savaites.

Dėl didesnės komplikacijų rizikos gripas ypač pavojingas kūdikiams,  vaikams iki 5 metų, senjorams, nėščioms moterims ir  asmenims, kurie serga lėtinėmis plaučių, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu.

Komplikacijų grėsmė

Viena dažniausių gripo komplikacijų yra plaučių uždegimas. Tačiau gali išsivystyti ir galvos smegenų ar galvos smegenų dangalų, širdies raumens, inkstų, akių uždegimas. Sergant gripu gali paūmėti lėtinės kvėpavimo takų, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos.

Sergantieji sezoniniu gripu dažniausiai pasveiksta savaime per 1-2 savaites, tačiau reikėtų kreiptis į medikus nedelsiant, jeigu pajutote skausmą, spaudimą krūtinėje, sunku kvėpuoti, jaučiatės mieguisti, dezorentuoti.

Tėveliai turėtų nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos, jeigu kūdikio oda tampa melsvos spalvos, karščiavimo metu atsiranda bėrimas, vaikas tampa sunkiai pažadinamas.

Kaip gydomas gripas?

Sezoninio gripo gydymui ir prevencijai yra naudojami antivirusiniai vaistai.  Jie skiriami, atsižvelgiant į ligos sunkumą ir komplikacijų riziką.

Asmenims, kurie nepriklauso rizikos grupei ir serga lengva ligos forma, antivirusinių vaistų  gali ir neprireikti. Gydant antivirusiniais vaistams ligos trukmė sutrumpėja maždaug viena diena.

Sezoniniam gripui gydyti skirti vaistai efektyviausi, juos išgėrus per 48  valandas nuo ligos pradžios. Žinotina, kad  gripas nėra gydomas antibiotikais, nebent pasireiškė bakterinė komplikacija, tokia, kaip plaučių uždegimas, sinusitas, ausų uždegimas.

Kaip apsisaugoti nuo gripo?

Apsisaugoti nuo sezoninio gripo padeda nespecifinės profilaktikos priemonės, tokios, kaip dažnas rankų plovimas, kosint ar čiaudint užsidengiama burna. Taip išvengiama viruso plitimo. Reikia stengtis kuo mažiau liesti akis, nosį, burną, vengti kontakto su sergančiaisiais. Jeigu jau susirgote, likite namie – taip apsaugosite aplinkinius.

Skiepas yra pats efektyviausias būdas išvengti sezoninio gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skiepijimasis būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis yra pati veiksmingiausia gripo profilaktikos priemonė.  Ypač rekomenduojama skiepytis: 65 m. ir vyresniems asmenims, nėščiosioms, asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis bei  piktybiniais navikais.

Geriausias laikas vakcinacijai – rudens-žiemos laikotarpis, kol neprasidėjusi gripo epidemija.  Antikūniams – apsaugai nuo gripo viruso po skiepo susidaryti reikia maždaug 2 savaičių. Skieptis rekomenduojama kasmet, nes gripo virusas mutuoja, o vakcinose esantys viruso fragmentai pakeičiami, atsižvelgiant į besikeičiantį gripo virusą.

Žinotina, kad net ir pasiskiepijus sezoninio gripo vakcina, tikimybė susirgti gripu išlieka, nes virusas gali mutuoti to paties gripo sezono metu. Vakcinoje esantys sezoninio gripo fragmentai gali neatitikti tuo metu aplinkoje cirkuliuojančio viruso. Tačiau ligos simptomai bus mažiau išreikšti, eiga trumpesnė ir mažesnė komplikacijų rizika, jeigu būsite skiepyti nuo gripo.

Primename, kad geriausias laikas skiepytis yra būtent dabar. Kviečiame rizikos grupių pacientus iš anksto registruotis skiepui nuo gripo ir nemokamai pasiskiepyti. Daugiau informacijos: https://kaunopoliklinika.lt/2022/09/21/gripo-sezonas-jau-cia-pat-kvieciame-rizikos-grupiu-pacientus-atvykti-pasiskiepyti/

Kauno miesto poliklinikos informacija

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!