Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Laimo liga: ką vertėtų žinoti?

KMP  >  Naujienos   >  Laimo liga: ką vertėtų žinoti?
Klausk gydytojo 3

Laimo liga: ką vertėtų žinoti?

Lietuvoje dažniausios erkių platinamos ligos yra erkinis encefalitas ir Laimo liga. Ligą sukelia bakterija Borrelia burgdorferi. Būtent Laimo liga Lietuvoje kasmet susergama kelis kartus dažniau nei erkiniu encefalitu. Negydoma Laimo liga – itin pavojinga. Laiku pradėtas gydymas padeda išvengti ilgalaikių pasekmių. Todėl, pastebėjus pirmuosius požymius, reikia nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją, kuris nustatys diagnozę, paskirs tinkamą gydymą. Apie tai, kokie yra Laimo ligos požymiai, kaip diagnozuojama ir gydoma ši liga pasakoja Dainavos padalinio šeimos gydytoja, Šeimos sveikatos priežiūros skyriaus vyresnioji ordinatorė Edita Matonė.

Kokie yra Laimo ligos požymiai?

Pagal ligos trukmę Laimo liga skirstoma į pirmąją stadiją (ankstyvąją), iki 30 dienų po  užsikrėtimo, antrąją stadiją – 3-12 sav. po užsikrėtimo ir trečiąją stadiją (vėlyvąją) –  daugiau nei 12 sav. po užsikrėtimo.

Pirmojoje stadijoje erkės įsisiurbimo vietoje atsiranda odos uždegimas, pasireiškiantis žiedo pavidalo bėrimu, vadinamu žiedine eritema. Bėrimo ypatumas toks, kad kraštai ryškūs raudoni, o centras blyškus. Bėrimas labai retai skausmingas, niežtintis. Todėl, jei atsiranda ne taip gerai matomoje vietoje, gali likti nepastebėtas. Šioje ankstyvojoje Laimo ligos stadijoje gali būti ir tokie simptomai kaip karščiavimas, galvos skausmas. Bėrimas per keletą savaičių praeina, bet negydoma liga plinta ir gali būti pažeidžiami nervai, sąnariai (dažniau stambieji kelių, alkūnių), raumenys, širdis.

Simptomai antrojoje Laimo ligos stadijoje pasireiškia praėjus kelioms savaitėms ar mėnesiams po eritemos atsiradimo. Deja, jie nėra  specifiški ir gali būti painiojami su kitomis ligomis. Šioje ligos stadijoje dažniausi nusiskundimai: bendras negalavimas, karščiavimas, raumenų skausmas,  sąnarių skausmas. Jei pažeidžiama nervų sistema, gali būti galvos skausmas, svaigimas. Šioje stadijoje gali prasidėti nervų bei smegenų, smegenų dangalų uždegimai.

Vėlyvosios Laimo ligos stadijos metu dažniausias ir ryškiausias simptomas yra lėtinis smulkiųjų ar stambiųjų daugybinis sąnarių uždegimas. Negydant Laimo ligos, šioje stadijoje progresuoja ankstesnėse ligos stadijose prasidėję nervų, smegenų, širdies, sąnarių pažeidimai.  Gali atsirasti polineuropatijos, miego, atminties sutrikimai. Tam tikrai daliai žmonių odoje būna lėtinis atrofinis akrodermatitas.

Kaip diagnozuojama Laimo liga?

Priklausomai nuo ligos stadijos, ligos diagnostika gali skirtis. Pačioje pradžioje liga diagnozuojama remiantis simptomais. Norint patvirtinti ligą, vėlesnėse stadijose gali padėti Boreliozės (Laimo ligos) IgM ir IgG antikūnų nustatymas iš kraujo. Anksčiausias laikas diagnostikai yra 4-6 sav. nuo erkės įkandimo. Ankstyvas antikūnų atlikimas gali lemti nepakankamą antikūnų titrą ir taip atitolinti diagnozės patvirtinimą.

Pačios erkės tikrinimas įmanomas, tačiau nerekomenduojamas. Tyrimui tinkama tik  gyva erkė. Be to, rastas sukėlėjas deja, bet negali patvirtinti to, ar erkė perdavė sukėlėją žmogui.

Ką daryti įsisiurbus erkei?

Pastebėjus erkę, reikia ją kuo greičiau ištraukti. Didžiausia tikimybė užsikrėsti – erkei prabuvus daugiau nei 48 val. Erkę traukite teisingai. Traukti ją reikia už galvos, nes suspaudus pilvą, erkė iš karto „išspjaus“ ligos sukėlėjus. Ištraukimo metu, jei erkė labai maigoma, dirginama (pvz. pilamas aliejus) taip pat gali padidėti tikimybė užsikrėsti, nes ši bakterija gyvena erkės virškinamajame trakte. Geriausia, jei erkę pavyks ištraukti vienu sukamuoju judesiu. Po erkės ištraukimo, buvimo vietą užtenka tik dezinfekuoti.

Erkės buvimo faktas leidžia greičiau įtarti ligą, tačiau dalis žmonių net nežino apie erkės įkandimo faktą. Tai dažniausiai nutinka, kai jaunos erkės, kurios tam tikroje stadijoje taip  vadinamos nimfos įkanda ir nukrenta nepastebėtos. Klaidinga manyti, kad ligą platinančios erkės yra tik miške. Erkės gali būti visur: paplūdimyje, parke, kieme ir pan.

Kaip gydoma Laimo liga?

Laimo liga yra gydoma antibiotikais. Čia svarbu  ir gydymo trukmė. Norint iki galo išgydyti Laimo ligą, antibiotikus gali tekti vartoti gana ilgą laiką (2-3 savaites).  Žiedinės eritemos bėrimas vietiškai neturi būti gydomas. Jis praeina savaime per keletą savaičių.

Deja, bet persirgus šia liga imunitetas neįgyjamas, todėl išlieka tikimybė liga susirgti pakartotinai.

Kauno miesto poliklinikos informacija

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!