Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Daugybės ligų priežastis – vitamino D trūkumas

KMP  >  Naujienos   >  Daugybės ligų priežastis – vitamino D trūkumas
Klausk gydytojo 2

Daugybės ligų priežastis – vitamino D trūkumas

Pagal Lietuvoje atliktus mokslinius tyrimus, vitamino D trūkumo tikimybė dažniausiai svyruoja nuo 40 iki 80 proc. Remiantis Kauno miesto poliklinikos laboratorijos pacientų, 2021 metais atlikusių Vitamino D tyrimą duomenimis, pastebėta, kad šie duomenys atitinka Lietuvos populiacijos statistiką: žiemą, pavasarį vitamino D trūkumas stebimas 75 proc. pacientų, o vasarą – 60 proc. Tai rodo, kad pacientai mažai laiko praleidžia saulėje, todėl vitamino D trūkumas stebimas ir vasaros periodu, nepakankamai sukaupiama vitamino D atsargų. Kokie požymiai rodo, kad organizme trūksta vitamino D, kuo svarbus šis vitaminas ir kokie pagrindiniai vitamino D trūkumo rizikos faktoriai?, pasakoja Kauno miesto poliklinikos Dainavos padalinio šeimos gydytoja Jekaterina Fedorčeva.

Kuo svarbus vitaminas D?

Vitaminas D organizme atlieka daug svarbių funkcijų. Jis padeda gerinti kaulų ir mineralų apykaitą, palaikyti normalią raumenų funkciją, kalcio koncentraciją kraujyje, normalų imuninės sistemos funkcionavimą ir sumažinti susirgimą infekcinėmis ligomis, virusais.

Vitaminas D ypač reikalingas kūdikiams ir mažiems vaikams, nes dalyvauja kaulų ir dantų formavimosi procese.

Šio vitamino trūkumas turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligų, arterinės hipertenzijos, cukrinio diabeto bei inkstų ligų atsiradimui, taip pat nervingumo, depresijos bei nuovargio požymių atsiradimui. Nustatyta, kad mažesnė vitamino D koncentracija lemia depresiją, liūdesį, įtampą, nerimą ir blogesnę psichologinę bei fizinę gyvenimo kokybę.

Simptomai, rodantys, kad organizme trūksta vitamino D

Vitamino D trūkumas yra labai dažnas reiškinys ir dauguma žmonių to net neįtaria dėl itin subtilių simptomų. Jeigu manote, jog turite vitamino D trūkumą, rekomenduotina kreiptis į savo gydytoją ir atlikti kraujo tyrimą.

Pagrindinis vitamino D, kurio gyvybiškai reikia ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, šaltinis yra saulė. Todėl jeigu jūs dažnai sergate, jaučiate nuovargį, skauda kaulus ir nugarą, esate linkęs į depresiją ar prislėgtą nuotaiką, vargina nemiga, negyja žaizdos, slenka plaukai, skauda raumenis, susilpnėja kaulai- greičiausiai jums trūksta vitamino D.

Vitamino D trūkumą gali sukelti:

  • Antsvoris ar nutukimas.
  • Saulės šviesos trūkumas.
  • Pernelyg dažnas naudojimas kremo nuo saulės.
  • Senyvas amžius. Odos gebėjimas gaminti vitaminą D su amžiumi mažėja.
  • Sėslus gyvenimo būdas namuose. Žmonės, kurie retai būna lauke negali naudoti saulės kaip vitamino D šaltinio.
  • Odos spalva. Tamsios spalvos oda mažiau gamina vitaminą D nei šviesios spalvos oda.
  • Žuvies ar pieno produktų nepakankamas vartojimas.

Per didelės Vitamino D dozės – kenksmingos

Laimei, vitamino D trūkumą pašalinti labai paprasta – dažniau laiko praleiskite saulės šviesoje, valgykite vitamino D turinčius maisto produktus ar vartokite vitamino D maisto papildus. Būtų idealu, jeigu vitamino D dozė būtų parenkama individualiai, pagal atlikto kraujo tyrimo rezultatus. Todėl kartas nuo karto reikėtų pasitikrinti vitamino D kiekį kraujyje, kad žinotumėte, kokią dozę vitamino D reikia vartoti, ar veikia pasirinktas preparatas, nes vitamino D tam tikrais atvejais galima ir perdozuoti, kas yra žymiai retesnė problema už šio vitamino trūkumą. Su saulės spinduliais perteklius yra neįmanomas. Dažniausiai šio vitamino perdozuojama vartojant papildus, skirtus vitamino D deficitui gydyti. Kai šio vitamino organizme yra per daug, tuomet skatinamas kalcio nuosėdų kaupimasis organizme, sukelia pilvo skausmus, viduriavimą, galvos svaigimą, sutrikdo inkstų funkciją.

Kauno miesto poliklinikos informacija

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!