Skambučių centro tel. (8 37) 403 900

Virsun

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje jau atliekamas celiakijos tyrimas iš kraujo!

KMP  >  Naujienos   >  Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje jau atliekamas celiakijos tyrimas iš kraujo!
10 Gluten Sensitivity Symptoms header

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje jau atliekamas celiakijos tyrimas iš kraujo!

Kas tai yra celiakija? Kaip ji pasireiškia?

Celiakija – tai  genetinė autoimuninė liga, įgimtas maisto medžiagų rezorbcijos (pasisavinimo) ir žarnyno veiklos sutrikimas su plonųjų žarnų gleivinės atrofija. Tai – gliuteninė liga, gliutenui jautri enteropatija.

Gliutenas – baltymas, aptinkamas grūdinių kultūrų grūduose: kviečiuose, rugiuose, miežiuose, avižose. Šį baltymą ekstrahuojant etanoliu, išskiriamos dvi frakcijos – gliuteino ir gliadino. Gliadiną hidrolizuoja savitosios peptidazės, o jų trūkumas yra svarbiausias gliuteninės ligos patogeninis veiksnys. Gliuteno baltymai sukelia T limfocitų autoimuninį atsaką. Tai yra gliadinas ir gliuteninas (yra kviečiuose), hordeinas (yra miežiuose) ir sekalinas (yra rugiuose). Visi šie baltymai nėra galutinai suskaidomi virškinimo fermentų, todėl prasiskverbia pro žarnyno sienelę. Čia skaidomos audinių transglutaminazės iki glutamino rūgščių. Pastarosios turi savybę jungtis su specifiniais receptoriais, esančiais antigeną pateikiančių ląstelių paviršiuje. Taip organizme sukeliama uždegimo reakcija, pasireiškianti:

  • virškinimo sutrikimais
  • pilvo pūtimu
  • nemaloniais, skausmingais žarnyno judesiais

Dažnai virškinimo sutrikimus lydi galvos skausmai, gali išprovokuoti širdies ritmo sutrikimus, nemalonius jutimus tiek pilve, tiek krūtinėje.

Kam dažniausiai diagnozuojama celiakija?

Celiakija gali būti diagnozuota bet kokio amžiaus asmenims, tačiau dažniausiai nustatoma kūdikiams, kai į jų maisto racioną įtraukiami ir grūdai. Buvo manoma, kad liga būdingesnė vyrams, tačiau dabartiniai moksliniai tyrimai patvirtina, kad sergamumas yra vienodas tiek vyrams, tiek moterims. Pastaraisiais metais šis susirgimas turi tendenciją didėti, pasireiškia žymiai dažniau ir visose amžiaus grupėse. Taip pat nustatyta, kad tam tikruose regionuose sergamumas šia liga yra daug didesnis.

Kur kreiptis norint atlikti celiakijos tyrimą?

Kauno miesto poliklinikos laboratorijoje atliekamas celiakijos tyrimas iš kraujo. Tiriami dviejų tipų antikūnai (IgA ir IgG) prieš audinių transgliutaminazę ir prieš gliadiną. Viename teste nustatomi iš viso keturi skirtingi antikūnai, kurių rezultatai leidžia spręsti apie šios ligos pasireiškimą organizme.

Kaina 21,74 Eur

Kauno miesto poliklinikos Laboratorija

Pramonės pr. 31, Kaunas, VII aukštas

Tel. (8 37) 403 950, 403 947

[email protected]

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

Kviečiame aplankyti mūsų Facebook ir Instagram puslapį!